SZKOLENIA ŻEGLARSKIE

SZKOLENIA ŻEGLARSKIE
Kursy, egzaminy i patenty

Szkolenia żeglarskie nad Bałtykiem – zdobądź uprawnienia i odkrywaj nieznane wody!

Chcesz dopiero rozpocząć przygodę z żeglowaniem? A może zależy Ci na tym, żeby rozszerzyć swoje uprawnienia? Z nami zrobisz szkolenia żeglarskie z egzaminami – na wszystkie dostępne patenty, które są dopuszczone przez polskie prawo: żeglarza jachtowego, jachtowego sternika morskiego oraz kapitana jachtowego. 

A to nie wszystko, bo w naszej szkole znajdziesz także kursy na międzynarodowe certyfikaty ISSA oraz rejsy szkoleniowe. Ucz się pod okiem doświadczonych żeglarzy, szlifuj swoje umiejętności nad Bałtykiem i zyskaj uprawnienia, by samodzielnie prowadzić jacht na dowolnych wodach!

Szkolenia żeglarskie – ucz się od najlepszych i uzyskaj patent

Chcesz zdobyć patent żeglarski? Kurs jest właśnie dla Ciebie! Bez względu na Twój wiek, poziom zaawansowania czy doświadczenie. Na naszym szkoleniu:

  • nauczysz się, jak prawidłowo i bezpiecznie żeglować – kursy prowadzą doświadczeni żeglarze, którzy spędzili na wodzie długie godziny i chętnie dzielą się wskazówkami;
  • poznasz najważniejsze zagadnienia teoretyczne, w tym przepisy podane w ciekawy sposób;
  • przećwiczysz prowadzenie jachtu oraz wszystkie niezbędne umiejętności praktyczne pod okiem profesjonalnych instruktorów;
  • podejdziesz do egzaminu państwowego lub uzyskasz certyfikat ISSA;
  • spędzisz miło czas z innymi pasjonatami wody – z możliwością spania na jachcie.

Szkolenia żeglarskie organizujemy na nowoczesnej i doskonale wyposażonej łodzi Bavaria 37 Cruiser z 2014 r. o długości kadłuba 11 m. To wygodny oraz komfortowy jacht, który łatwo się prowadzi. Jest bezpieczny i zwrotny, dlatego tak dobrze sprawdza się podczas kursów na patent żeglarski

Skąd wypływamy w morze? Każdą przygodę zaczniesz na Pomorzu Zachodnim w Marinie Darłowo – to nowoczesna lokalizacja z bogatą bazą, z której łatwo dostaniesz się m.in. na Bornholm. 

Kurs na żeglarza jachtowego

Jak zdobyć patent żeglarski i od czego zacząć swoją przygodę z wodą? Pierwsze uprawnienia są dostępne już dla nastolatków, a ich zdobycie okazuje się możliwe w krótkim czasie. To najniższy stopień przewidziany w polskim prawie. Aby go otrzymać, wystarczy posiąść podstawową wiedzę i umiejętności praktyczne. Dzięki nim będziesz bezpiecznie poruszać się po wodzie.

Możesz uzyskać patent na żeglarza jachtowego, jeśli:

  • masz minimum 14 lat;
  • zdasz egzamin teoretyczny (obejmuje on m.in. podstawowe przepisy dotyczące żeglowania, etykietę jachtową, zasady obsługi jachtu, rodzaje wiatru, sposób pracy żagli, rodzaje manewrów, bezpieczeństwo na wodzie, podstawy meteorologii);
  • zdasz egzamin praktyczny (bezpieczne i skuteczne wykonanie różnych czynności oraz manewrów na łodzi z żaglami i silnikiem).

Po otrzymaniu uprawnień możesz prowadzić jachty żaglowe (ewentualnie z pomocniczym napędem silnikowym):

  • po wodach śródlądowych bez ograniczeń;
  • po wodach morskich wewnętrznych i pozostałych wodach morskich do 2 Mm, ale tylko w ciągu dnia (jacht do 12 m długości kadłuba).

W Polsce do wewnętrznych wód morskich należą m.in. części Zatoki Gdańskiej, Zalewu Szczecińskiego oraz Zalewu Wiślanego.

Kurs na jachtowego sternika morskiego

W Polsce do wewnętrznych wód morskich należą m.in. części Zatoki Gdańskiej, Zalewu Szczecińskiego oraz Zalewu Wiślanego.

Kurs na jachtowego sternika morskiego
Jaki jest kolejny patent żeglarski? Następny etap jest przeznaczony dla tych żeglarzy, którzy mają już pewne doświadczenie w pływaniu na wodzie i uczestniczyli w rejsach. Aby zrobić kurs na ten stopień i uzyskać patent, nie trzeba mieć jednak patentu żeglarza jachtowego. Szkolenie żeglarskie oraz egzamin są tu jednak bardziej zaawansowane.

Możesz uzyskać patent jachtowego sternika morskiego, jeśli:

  • masz minimum 18 lat;
  • odbędziesz minimum 2 rejsy po wodach morskich o łącznym czasie co najmniej 200 godzin żeglugi;
  • zdasz egzamin teoretyczny (obejmuje on m.in. zaawansowane przepisy dotyczące żeglowania, informacje o morskich jachtach żaglowych, teorię żeglowania, nawigację, locje, zagadnienia meteorologiczne, zasady ratownictwa);
  • zdasz egzamin praktyczny (obejmuje nie tylko prowadzenie jachtu i wykonywanie manewrów z silnikiem i żaglami, lecz także m.in. nawigację, przygotowanie do rejsu czy korzystanie z systemów wzywania pomocy).

Jeśli otrzymasz uprawnienia, możesz prowadzić jachty żaglowe (ewentualnie z pomocniczym napędem silnikowym):

  • po wodach śródlądowych bez ograniczeń;
  • po wodach morskich (jacht o długości kadłuba do 18 m).

Dodatkowo po zdaniu egzaminów uzyskasz uprawnienia do prowadzenia jachtów motorowych – z takimi samymi ograniczeniami dotyczącymi wielkości łodzi.

Kurs na kapitana jachtowego

Ostatnim etapem na żeglarskiej drodze jest uzyskanie patentu kapitana jachtowego. To najbardziej wymagający stopień – sprawdzi się w Twoim przypadku, jeśli masz już doświadczenie w prowadzeniu jachtów oraz wiele godzin na wodzie. 

Możesz uzyskać patent kapitana jachtowego, jeśli:

  • masz patent jachtowego sternika morskiego;
  • odbędziesz minimum 6 rejsów po wodach morskich o łącznej długości co najmniej 1 200 godzin żeglugi (z konkretnymi wytycznymi, np. minimum 400 godzin samodzielnego prowadzenia jachtu powyżej 7,5 m długości).

Jak widzisz – w tym przypadku nie ma już egzaminu. Najważniejsze jest zdobycie doświadczenia podczas rejsów na morzu. Jak to zrobić? Jedną z opcji jest czarter jachtu na Bałtyku i samodzielne prowadzenie łodzi, a inną – wypłynięcie w rejs stażowo-szkoleniowy.

Jeśli otrzymasz takie uprawnienia, możesz prowadzić jachty żaglowe (ewentualnie z pomocniczym napędem silnikowym) oraz jachty motorowe bez żadnych ograniczeń – czyli na dowolnych wodach, o dowolnej porze dnia i nocy, a także bez względu na wielkość łodzi.

Międzynarodowe certyfikaty ISSA

Polskie patenty żeglarskie wystarczą w naszym kraju i w wielu przypadkach również za granicą (np. w Chorwacji, gdzie w zależności od rodzaju patentu masz konkretne możliwości czarterowe). To one uprawniają do pływania na określonych wodach oraz konkretnymi rodzajami jachtów.

Kolejna opcja to międzynarodowe certyfikaty ISSA (czyli Międzynarodowego Stowarzyszenia Szkół Żeglarskich). W Polsce są dodatkiem do uzyskanego patentu, ale nie mogą być stosowane zamiast niego. To poświadczenie tego, jakie masz umiejętności i jak radzisz sobie na wodzie – ale bez nadania Ci żadnych uprawnień.

Co to oznacza w praktyce? Jeżeli dany kraj, taki jak Polska, wymaga okazania patentu, certyfikat ISSA nie wystarczy. Wiele państw takich wymogów jednak nie ma. Z tego powodu ISSA jest przydatnym dodatkiem, gdy planujesz rejsy po międzynarodowych wodach. Dzięki takiemu certyfikatowi łatwiej wynająć jacht za granicą. Niektóre z możliwych stopni pokrywają się z patentami, jednak istnieją również inne (np. Yacht Crew, czyli członek załogi).

Chcesz uzyskać certyfikat ISSA? Zrób szkolenie i otrzymaj takie poświadczenie w języku angielskim! 

Rejsy szkoleniowe

Masz już patent żeglarza jachtowego lub jachtowego sternika morskiego – ale potrzebujesz godzin na morzu, by osiągnąć kolejny poziom? Brakuje Ci stażu na wodzie? A może po prostu chcesz szkolić się pod okiem doświadczonych skipperów?

Jeśli tak, rejs szkoleniowy jest właśnie dla Ciebie! To tygodniowa przygoda, w trakcie której zdobędziesz nowe umiejętności i staniesz za sterami jachtu. Kapitan wystawia opinię – na jej podstawie liczą się godziny stażowe.

Zdobądź odpowiedni dla siebie patent żeglarski lub certyfikat – zrób kurs nad Bałtykiem

Patent żeglarski, certyfikat ISSA, rejs stażowo-szkoleniowy… Bez względu na to, czego potrzebujesz, u nas nauczysz się panować nad jachtem, wydawać komendy i bezpiecznie prowadzić łódź. To doskonały sposób, żeby zdobyć doświadczenie oraz uprawnienia. Wybierz szkolenie dla siebie i naucz się bezpiecznie żeglować!

ZAPEWNIAMY

CZARTER
JACHTÓW

REKOMENDOWANY
SERWIS

EGZAMINY I
CERTYFIKATY

BEZPIECZEŃSTWO NA PIERWSZYM MIEJSCU

PRZYJAZNE
ZAPLECZE

Jesteśmy firmą czarterową z tradycjami morskimi związanymi głównie z Bałtykiem po przez wieloletnią działalność rybołówstwa morskiego. Nowa infrastruktura związana z budową przystani jachtowej dla morskich jachtów w Porcie Darłowo. Lokalizacja naszej bazy czarterowej daje możliwość odwiedzenia bez problem u ciągu jednego tygodnia czarteru malowniczej duńskiej wysepki Bornholm, oraz wybrzeże Szwecji czy niemieckiej wyspy Rugia.